Home-office - ráj introvertů?

18.03.2021

Dnešní téma zrálo postupně. V posledním půl roce jsem zaznamenala řadu článků na téma, proč současný home-office prospívá introvertům. A cíleně jsem se začala doptávat svých známých, kteří se s touto preferencí identifikují, jak to mají. Je to pro ně skutečně ráj? Napadá mě k tomu parafráze z Rákosníčka - na první pohled je docela obyčejný, ale když se ponoříte hloub, začnou se dít podivuhodné věci. 😉(Pro detailisty, ano - vím že v originále je "ve dne je docela obyčejný, ale sotva ho večer přikryje černočerná tma...")

Tady nabízím pár postřehů zpod hladiny:

  • Sociální odstup si užíváte možná chvíli, ale po čase se i u introverta ozve potřeba se spojit alespoň s těmi nejbližšími.
  • Situaci, kdy jste v rámci home-office v malometrážním bytě s několika dalšími členy domácnosti, kteří také přece potřebují klid na práci, školu nebo pomoct s online zájmovým kroužkem, si tak úplně neužíváte. Nakonec, tohle může být fakt výzva nejen pro introverta. Výhodou je, když se máte kam "uklidit".
  • Napojeni na on-line konferencích se možná zaradujete, že k vyjádření názoru můžete využít chat a nemusíte u toho mluvit. Kdo vám ale zaručí, že si váš komentář na druhé straně někdo opravdu přečte? A že vás vyvolá na "zvednutou packu"? Propojení jeden na jednoho bývá introverty hodnoceno jako lepší.
  • Jedna kamarádka velice trefně popsala pocit, jaký zažívá při on-line webináři - "když se přihlásím, tak vždycky musím nejdřív počkat, než se extraverti vykecají". Také trpíte, když musíte poslouchat pro vás nepodstatný small talk?
  • Zapnutá kamera vám možná nechybí, ale ruku na srdce - kolikrát už jste řešili nedorozumění plynoucí jen z toho, že příjemce sdělení si ho vyložil jinak, protože neměl možnost vidět u toho váš výraz?

Není to jistě výčet úplný a pár přiznaných pozitiv jsme také našli:

  • V první řadě je to větší možnost regulovat si přísun sociálních kontaktů. Pravděpodobnost, že si to k vám v současné době namíří neohlášená návštěva, je asi minimální.
  • Nezávazné společenské konverzace vám nechybí.
  • Pokud jste spíše introvertní a máte možnost si svůj den plánovat, můžete si do rozvrhu zahrnout i "chvíli pro sebe" na dobití energie. Projít se, proběhnout, něco přečíst, skouknout, vyčistit si hlavu - a vystačíte si sami, nepotřebujete k tomu shánět další parťáky.

Ať už vám současná situace přijde lepší nebo horší nebo stejná 😉, všem, kteří preferujete introverzi přeji dost prostoru a času, abyste mohli naplno využít silné stránky, které tato preference přináší - důkladný vhled do problému, uvážená rozhodnutí, naslouchání druhým, schopnost pozorovat své okolí. A pokud tuhle preferenci nesdílíte, nezapomínejte na to, že ve svém okolí pravděpodobně máte pár introvertů, kteří dokážou, co si zamanou, pokud mají dostatek času na rozmyšlenou a prostor pro uplatnění svých nápadů. Zkuste jim ho poskytnout.

Poznali jste se? Co byste přidali, co máte jinak? Budu ráda za další postřehy 😊

Vaše Bára, ENTJ