Jak N-ka kutila :-)

12.07.2021

Dnes bych se ráda podělila o zkušenost, jak naše preference ve vnímání světa mohou zarámovat snahy o vylepšení míst, kde trávíme čas. Každého z nás občas chytne chuť si vylepšit svoje hnízdečko a stávají se z nás kutilové. My se pustili do zvelebení chaty a rozhodli se zastínit střešní okno. Zjištění první - plán A - koupit typizovanou roletku - nevyjde, protože zrovna to naše okno typizované není. (Neptejte se nás, proč jsme při instalaci střešního okna neřešili, jestli je typizované nebo ne - tehdy se nám to zdálo jako nepodstatný detail😊) Chytáte se za hlavu, jak jsme to mohli opominout? Museli jsme tedy začít přemýšlet nad plánem B a jedna chytrá hlava vymyslela, že si necháme vyrobit roletu na míru. Super plán, jen jsme se mírně zasekli, když jsme zjistili, kolik by nás stál výjezd technika, který by to naše jedno slavné okno změřil. Nevadí. Plán C. Jsou i firmy, kterým stačí poslat přesné rozměry a ony obratem zašlou roletku vyrobenou na míru. Instaluj si sám😊Miláčku, kde máme metr? Máme tu vůbec nějaký metr? Napiš si to. Kam? Máme papír? Kde je tužka? Jaká? Jakákoli...Hurá, metr nalezen, tužka a papír taky, odesíláme rozměry a zůstávám mírně napjatá, jestli až roletka dorazí, bude sedět. A je to tady, máme roletku, jde se montovat! Miláčku, máš tu šroubovák? Našel se, dokonce i křížový. Rozbalíme, hledáme návod. Není tam. Lehká panika. Nevadí, to dáme 😊 Pouštíme se do toho. Jsme pyšní, přišli jsme na to, na co jsou ty malý tyčky, co trčí z úchytek, vytyčují odstup od krajů, takže nemusíme složitě měřit, kam našroubovat. Chválíme výrobce za důvtip. Tady legrace na chvíli končí. Šrouby se nechytají, nemůžou proříznout povrch okenního rámu. Aku šroubovák zůstal doma (ano, i přesto, že jsme věděli, že budeme na chatě montovat😊). Atmosféra začíná houstnout. Manžel by se na to vykašlal, já chci mít hotovo😊. Morduje se s tím statečně. Nevzdává to. První úspěch. Kazeta s roletkou už pevně drží na okně. Teď už jen vodící lišty a je to....A kam že se má dát to lanko? Netušíme. Řešení. Budou to mít online! Nejdou mi data... Manželovi naštěstí ano. S napětím koukáme pod ruce technikovi v on-line videu, umístění lanka tam samozřejmě neřeší. Asi nepočítají s takovými kutily, jako jsme my😊))). Nevadí, popereme se s tím. Máme hotovo! Stálo nás to asi tak tři hodinky času, technik na videu to měl za 2 a půl minuty😊)))) Ano, samozřejmě na to měl aku šroubovák.

Co všechno jsme podcenili a mohli udělat jinak? Takhle to často chodívá, pokud preferujete intuitivní vnímání (N), umíte se podívat na věci z nadhledu, vidíte souvislosti, generalizujete a ty "nepotřebné detaily" tak nějak přehlížíte. Nás to stálo pár hodin času, občas vás to ale může stát mnohem víc. Nedůsledný reporting? Nepřesná formulace ve smlouvě? A tak si trénuju svou nepreferovanou stranu a učím se důsledněji se připravit - nachystat si postup, rozmyslet si, co všechno budu potřebovat, napsat si to, překontrolovat si, jestli všechno mám - tohle jsou totiž silné stránky preference pro smyslové vnímání (S), kterou mám slabší. Je dobré si to uvědomovat. Pomáhá mi to totiž trénovat dovednosti, které pro mne nejsou až tak samozřejmé.

Jak jste na tom vy? Jste nad věcí nebo byste z našeho přístupu šíleli? Který způsob vnímání je vám bližší? Nevíte? S tím bych vám mohla pomoct. Dejte vědět.

Krásné léto!

Vaše Bára, ENTJ