Proč má smysl se lépe znát…

23.11.2020

Proč má smysl se lépe znát? To je otázka, kterou s klienty často řešívám. Jak to vidím já?

Když se rozhodneme dát se cestou rozvoje - ať už naše motivace směřuje zevnitř nebo je reakcí na to, co nám říká naše okolí - stojí nás to spoustu energie a odhodlání. Zkoušíme a hledáme si cesty, které nás posunou dál. Čteme, sledujeme inspirace na sítích, posloucháme podcasty, sledujeme videa na TEDu 😊 - to všechno nám může pomoct a nemusí. Často se totiž potkáte se všeobecnými radami, které mohou mít obecnou platnost, ale vy cítíte, že to není pro vás to pravé ořechové.

Při své práci se setkávám s klienty, kteří již vyzkoušeli řadu rad a návodů na lepší život a zatím nevnímají takový posun, jaký si představovali. Vracíme se zpátky na začátek a ptáme se, jak dobře si zhodnotili svou startovní pozici. A často přicházíme na to, že neznají nebo se zdráhají pojmenovat své potřeby a že netuší, proč se věci dějí, tak jak se dějí. Vysvětlení může být spousta. Jedním z nich bývá i schopnost lépe pochopit, co motivuje naše jednání a jednání druhých, jak jsme vnitřně nastaveni. Zkrátka - to, co skvěle pomohlo autorovi toho či onoho bestselleru, nemusí pomoci nám. Nebo může, jen na to potřebujeme jít jinak. A to zjistíme až v momentě, kdy jsme schopni lépe pochopit, kdo vlastně jsme. Společně jdeme ke kořenům.

Již léta se mi osvědčuje zapojit v hledání nástroj, který poodkrývá naše mentální nastavení - osobnostní typologii. Protože pomáhá lidem najít slovník a pojmenovat to, co do té doby možná cítili, ale plně si neuvědomovali. Najednou s ní situace dostávají jasnější kontury, dokážeme lépe pojmenovat, kdo jsme a co potřebujeme. Co nás pohání a co nás brzdí. U sebe i u druhých. A to nám dává možnost lepší volby v tom, kam se vydat dál a jak to udělat. Stavíme na pevnějších základech. Dobře nastavená startovní pozice pomáhá zvýšit pravděpodobnost, že se dostaneme k cíli.

I typologií je mnoho a každý si vybírá tu, se kterou rezonuje. Já si oblíbila MBTI® pro její nesmírně praktické využití, pozorovatelnost, a schopnost popsat, co se děje a proč. Také proto, že nehodnotí - všichni máme něco, v čem jsme skvělí a co šlape bez větší námahy a něco, co je možná dobré ještě vybrousit. A také proto, kolik klientů se díky ní našlo. Je fajn si uvědomit, že si neděláme věci naschvál. A přestože svými preferencemi někdy můžeme pěkně lézt na nervy svému okolí i sami sobě, s pomocí téhle typologie se daří ty situace překlenout a mít pro ně větší pochopení. V neposlední řadě se daří nastavit další rozvoj konkrétně, sobě na míru, s přihlédnutím k vlastnímu nastavení a potřebám.

Podle typologie MBTI® jsem ENTJ - jako E-extravert vnímám, že občas potřebuji zbrzdit a dát prostor ostatním; jako N-intuitivec mám sklon považovat věci za jasné, ponoukám se proto ptát, jestli je to opravdu tak; jako T-myslící si občas musím připomínat, že se nemám soustředit jen na problém a řešení, ale i na lidi kolem; a jako J-usuzující mám tendenci věci hnát, aby "bylo hotovo", což vždycky nemusí být ta nejlepší strategie.

Chcete ušít rozvoj na míru? Zkuste typologii. Třeba MBTI® 😊 A pokud si o ní chcete poslechnout více, můžete tak u činit v epizodě "O našem vnitřním nastavení" podcastu Linka Praha Tokio.

Vaše Bára - ENTJ